Formidable Forms - en to it_IT translation catalogue (493 entries)

en: # Format
it_IT: # Formato

en: %1$d of %2$d
it_IT: %1$d di %2$d

en: %1$s entries are importing
it_IT: %1$s voci stanno importando

en: %s Complete
it_IT: %s completo

en: &mdash; Select &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona &mdash;

en: &mdash; Select Field &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona campo &mdash;

en: &mdash; Select a Field &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona un campo &mdash;

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
it_IT: &mdash; Seleziona una tassonomia &mdash;

en: (no label)
it_IT: (nessuna etichetta)

en: (no title)
it_IT: (nessun titolo)

en: A New Checkbox Field
it_IT: Un nuovo campo checkbox

en: A page
it_IT: Una pagina

en: A strong password is at least 8 characters long and includes a an uppercase letter, a lowercase letter, a number, and a character.
it_IT: Una password sicura deve essere lunga almeno 8 caratteri e deve contenere una lettera maiuscola, una lettera minuscola, un numero e un carattere speciale

en: A variable from the PHP SERVER array.
it_IT: Una variabile dall'array PHP SERVER.

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
it_IT: Una variabile dall'URL o il valore inviato dalla pagina precedente.

en: Active BG
it_IT: Sfondo attivo

en: Active Text
it_IT: Testo attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add HTML classes
it_IT: Aggiungi classi HTML

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New Entry
it_IT: Aggiungi nuova voce

en: Add New Label
it_IT: Aggiungi nuova etichetta

en: Add Note/Comment
it_IT: Aggiungi Nota/Commento

en: Add Other
it_IT: Aggiungere "Altro"

en: Add a Search Form
it_IT: Inserisci un modulo di ricerca

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
it_IT: Aggiungere una classe a rotazione 'pari' o 'dispari'

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
it_IT: Aggiungi un valore separato da usare per calcoli, e-mail routing, da salvare nel database, e molti altri usi. I valori delle opzioni vengono salvati mentre le etichette delle opzioni vengono mostrate nel modulo. Usa [%s] per mostrare nelle e-mail o nelle visualizzazioni i valori salvati.

en: Add text, HTML, and fields from your form to build your post content.
it_IT: Aggiungi testo, HTML e campi dal modulo per creare il contenuto del tuo articolo.

en: Add the field values together
it_IT: Aggiungi i valori del campo insieme

en: Address Type
it_IT: Tipo d'indirizzo

en: Admin link to edit the entry
it_IT: Link Admin per modificare la voce

en: After Heading
it_IT: Dopo l'intestazione

en: All Fields
it_IT: Tutti i Campi

en: All Fields are required
it_IT: Tutti i campi sono obbligatori

en: Allow front-end editing of entries
it_IT: Consenti la modifica delle voci dal front-end

en: Allow logged-in users to save drafts
it_IT: Consenti agli utenti connessi di salvare bozze

en: Allowed file types
it_IT: Tipi di file consentiti

en: Alternate background color
it_IT: Colore alternato dello sfondo

en: An anchor on the page with id="[key]"
it_IT: Un anchor nella pagina con id="[chiave]"

en: An update is available, but your license is %s.
it_IT: Un aggiornamento è disponibile, ma la tua licenza è %s.

en: Another field with a description
it_IT: Un altro campo con una descrizione

en: Anything
it_IT: Qualsiasi valore

en: Are you sure you want to cancel this upload?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare questo caricamento?

en: Are you sure you want to delete that entry?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa voce?

en: Ascending (A-Z)
it_IT: Ascendente (A-Z)

en: Author Email
it_IT: E-mail autore

en: Autocomplete
it_IT: Autocompletamento

en: Automatically Generate from Post Title
it_IT: Genera automaticamente dal titolo dell'articolo

en: Automatically Publish
it_IT: Pubblica automaticamente

en: Average
it_IT: Media

en: BG Color
it_IT: Sfondo Colore

en: BG color
it_IT: Colore sfondo

en: Background color
it_IT: Colore sfondo

en: Before Heading
it_IT: Prima dell'intestazione

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border Position
it_IT: Posizione del bordo

en: Border color
it_IT: Colore bordo

en: Border width
it_IT: Larghezza bordo

en: Bottom Margin
it_IT: Margine inferiore

en: Button Label
it_IT: Etichetta pulsante

en: CSV Delimiter
it_IT: Delimitatore CSV

en: CSV cannot be opened.
it_IT: Il file CSV non può essere aperto.

en: Calendar Localization
it_IT: Localizzazione Calendario

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel upload
it_IT: Annulla caricamento

en: Category Field
it_IT: Campo categoria

en: Category/Taxonomy
it_IT: Categoria/Tassonomia

en: Center
it_IT: Centra

en: Change the format of the date used in the date field.
it_IT: Cambia il formato della data utilizzato nel campo Data.

en: Check All
it_IT: Seleziona tutto

en: Check All Level %d
it_IT: Verificare tutti i Livelli %d

en: Checkboxes
it_IT: Checkbox

en: Choose File
it_IT: Scegli file

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
it_IT: Scegli un XML Formidable o qualunque file CSV

en: City
it_IT: Città

en: Clickable Links
it_IT: Link cliccabili

en: Collapsible
it_IT: A scomparsa

en: Collapsible Section
it_IT: Sezione a scomparsa

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
it_IT: A scomparsa: questa sezione si apre e si chiude.

en: Color
it_IT: Colore

en: Column
it_IT: Colonna

en: Comment/Note
it_IT: Commento/Nota

en: Comments/Notes
it_IT: Commenti/Note

en: Conditional Logic
it_IT: Logica condizionale

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Cookie Expiration
it_IT: Scadenza cookie

en: Copied from Post
it_IT: Copiato dall'articolo

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
it_IT: Copia questo modulo in altri blog quando Formidable Forms è attivato

en: Country
it_IT: Paese

en: Create
it_IT: Crea

en: Create Draft
it_IT: Crea bozza

en: Create Entry in Form
it_IT: Crea voce nel modulo

en: Create New Dropdown Field
it_IT: Crea un nuovo campo menu a discesa

en: Create Post
it_IT: Crea Articolo

en: Create new view
it_IT: Crea nuova visualizzazione

en: Created at
it_IT: Creato a

en: Created by
it_IT: Creato da

en: Creation Date
it_IT: Data creazione

en: Current Date
it_IT: Data attuale

en: Current Time
it_IT: Orario attuale

en: Current User
it_IT: Utente corrente

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Customize Content
it_IT: Personalizza contenuto

en: Customize post content
it_IT: Personalizza il contenuto dell'articolo

en: Customize search button
it_IT: Personalizza pulsante di ricerca

en: Data Type
it_IT: Tipo dati

en: Date Fields
it_IT: Campi date

en: Date Format
it_IT: Formato Data

en: Date of entry submission
it_IT: Data inserimento della voce

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Email Message
it_IT: Messaggio e-mail predefinito

en: Default: No automatic formatting
it_IT: Predefinito: Nessuna formattazione automatica

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete confirmation message
it_IT: Messaggio di conferma eliminazione

en: Delete link label
it_IT: Elimina etichetta link

en: Descending (Z-A)
it_IT: Discendente (Z-A)

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Detail Link
it_IT: Link dettagli

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
it_IT: Definisci chi può vedere, inviare e modificare le voci del modulo.

en: Determines who can see this field.
it_IT: Determina chi può vedere questo campo.

en: Display Name
it_IT: Nome da visualizzare

en: Display a List of Entries
it_IT: Mostra un elenco delle voci

en: Display a Single Entry
it_IT: Mostra una voce singola

en: Display a list of Formidable entries
it_IT: Visualizza un elenco di voci Formidable

en: Display format
it_IT: Mostra formato

en: Do
it_IT: Fare

en: Do not include any HTML
it_IT: Non includere HTML

en: Does Not Equal
it_IT: non è uguale a

en: Does not apply to administrators.
it_IT: Non si applica agli Amministratori.

en: Don't create
it_IT: Non creare

en: Don't do
it_IT: Non fare

en: Don't register
it_IT: Non registrare

en: Download CSV
it_IT: Scarica CSV

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Draft status
it_IT: Stato bozza

en: Draft was Successfully Created
it_IT: La bozza è stata creata correttamente

en: Draft was Successfully Updated
it_IT: La bozza è stata aggiornata correttamente

en: Drop a file here or click to upload
it_IT: Trascina qui il tuo file o fai clic per caricarlo

en: Drop down
it_IT: Campo a discesa

en: Drop files here to upload
it_IT: Rilascia qui i file per caricarli

en: Dropdown
it_IT: Menu a discesa

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Entry
it_IT: Modifica voce

en: Edit Entry Link
it_IT: Modifica Collegamento Voce

en: Edit Message
it_IT: Modifica Messaggio

en: Edit Uploaded File
it_IT: Modifica file caricato

en: Edit if allowed
it_IT: Modifica se permesso

en: Editing this box will update your existing view or create a new one.
it_IT: Modifica questa casella per aggiornare la visualizzazione esistente o crearne una nuova.

en: Entry Count
it_IT: Conteggio Voci

en: Entry ID
it_IT: ID Voce

en: Entry Key
it_IT: Inserisci chiave

en: Entry Limit (leave blank to list all)
it_IT: Limite voci (lascia vuoto per elencarle tutte)

en: Entry creation date
it_IT: Data di creazione Voci

en: Entry key
it_IT: Chiave voce

en: Entry update date
it_IT: Data Aggiornamento

en: Entry was Successfully Created
it_IT: La voce è stata creato correttamente

en: Entry was Successfully Duplicated
it_IT: La voce è stata duplicata con successo

en: Entry was Successfully Updated
it_IT: La voce è stata aggiornata correttamente

en: Equals
it_IT: è uguale a

en: Even/Odd
it_IT: Pari/Dispari

en: Everyone
it_IT: Tutti i

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Exclude options
it_IT: Opzioni esclusione

en: Export to CSV
it_IT: Esporta in CSV

en: Field From Entry
it_IT: Campo da Voci

en: Field ID/key for labels
it_IT: ID/Chiave campo per etichette

en: Fields
it_IT: Campi

en: File upload failed
it_IT: Caricamento del file fallito

en: First Name
it_IT: Nome

en: Font size
it_IT: Dimensioni font

en: For Each
it_IT: Per ognuno

en: Form Entries
it_IT: Voci del modulo

en: Form Fields
it_IT: Campi modulo

en: Formidable Entries List
it_IT: Elenco voci Formidable

en: Formidable Style
it_IT: Stile di Formidable

en: Formidable Tag
it_IT: Tag Formidable

en: Formidable Tags
it_IT: Tag Formidable

en: Full Size
it_IT: Dimensione piena

en: Get only the most recent value
it_IT: Ottieni solo il valore più recente

en: Go
it_IT: Vai

en: Go to Report
it_IT: Vai al rendiconto

en: Graph title
it_IT: Titolo del grafico

en: Greater Than
it_IT: è maggiore di

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
it_IT: Griglia: Mostra le etichette come intestazioni sopra righe di campi

en: Height
it_IT: Altezza

en: Helpers
it_IT: Aiuto

en: Hide Progress bar and Rootline
it_IT: Nascondi Barra di avanzamento e Rootline

en: Hide form uploads
it_IT: Nascondi caricamenti del modulo

en: Hide lines in the rootline or progress bar
it_IT: Nascondi le linee nella Rootline o nella Barra di avanzamento

en: Hide the page numbers
it_IT: Nascondi numeri pagina

en: Horizontal Bar
it_IT: Barra orizzontale

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
it_IT: Quanto tempo fa una data era in minuti, ore, giorni, mesi o anni.

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Icon Position
it_IT: Posizione icona

en: Icons
it_IT: Icone

en: Identify the entry by
it_IT: Identifica la voce per

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
it_IT: Se hai creato manualmente un modulo accordion, assicurati di includere il suo codice javascript.

en: Image ID
it_IT: ID immagine

en: Image Name
it_IT: Nome Immagine

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Into Form
it_IT: Importa nel modulo

en: Import/Export
it_IT: Importa/Esporta

en: Importing CSV
it_IT: Importazione CSV

en: Include accordion javascript
it_IT: Includi accordion javascript

en: Include all entries
it_IT: Includi tutte le voci

en: Include draft entries
it_IT: Includi bozze delle voci

en: Include rows for blank fields
it_IT: Includi righe per i campi vuoti

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
it_IT: Includi jQuery CSS su tutte le pagine

en: Include user info like browser and IP
it_IT: Includi informazioni utente come browser e IP

en: Increment
it_IT: Incrementa

en: Inline
it_IT: In linea

en: Inline: Display each field and label in one row
it_IT: In linea: Mostra ogni campo ed etichetta in una stessa riga

en: Insert Form
it_IT: Inserisci modulo

en: Insert an entry ID/key:
it_IT: Inserisci un/a ID/Chiave voce

en: International
it_IT: Internazionale

en: Is Draft
it_IT: è bozza

en: Is Like
it_IT: è come

en: Is Not Like
it_IT: non è come

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
it_IT: Il codice Javascript presente nelle voci del modulo viene rimosso automaticamente. Aggiungi questa opzione solo se ti fidi di chi inserisce le voci.

en: Keep JS
it_IT: Mantieni JS

en: Key
it_IT: Chiave

en: Label on first option in the dropdown
it_IT: Etichetta della prima opzione nel campo a discesa

en: Large
it_IT: Grande

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Less Than
it_IT: è minore di

en: Limit options to those created by the current user
it_IT: Limita le opzioni a quelle create dall'utente corrente

en: Line
it_IT: Linea

en: Line 1
it_IT: Riga 1

en: Line 2
it_IT: Riga 2

en: Link action
it_IT: Azione link

en: Link to view single page if showing dynamic entries
it_IT: Link per visualizzare la singola pagina se mostra voci dinamiche

en: List
it_IT: Elenco

en: List Entries by Category
it_IT: Elenca voci per categoria

en: List of Entries
it_IT: Elenco delle voci

en: Load Options From
it_IT: Carica opzioni da

en: Logged-in User
it_IT: Utente connesso

en: Logged-in Users
it_IT: Utenti connessi

en: Logged-out Users
it_IT: Utenti non connessi

en: Login Message
it_IT: Messaggio di accesso

en: Make read-only fields editable
it_IT: Rendi modificabili i campi di sola lettura

en: Map Fields
it_IT: Campi mappa

en: Maximum upload size: %sMB
it_IT: Dimensioni massime caricamento: %sMB.

en: Median
it_IT: Mediana

en: Medium
it_IT: Media

en: Month
it_IT: Mese

en: More Text
it_IT: Altro testo

en: NOT equal to
it_IT: NON è uguale a

en: NOT like
it_IT: NON come

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
it_IT: NOTA: se si esclude il genitore, saranno automaticamente escluse anche le categorie figlie.

en: Name
it_IT: Nome

en: New Style
it_IT: Nuovo stile

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Page
it_IT: Prossima pagina

en: No Categories
it_IT: Non ci sono categorie

en: No Entries Found
it_IT: Nessuna voce trovata

en: No data
it_IT: Nessun dato

en: No entries were specified
it_IT: Non sono state specificate le voci

en: No form was found
it_IT: Non è stato trovato nessun modulo

en: No options available: please check this field's options
it_IT: Nessuna opzione disponibile: verifica le opzioni di questo campo

en: No options found
it_IT: Nessuna opzione trovata

en: No order set
it_IT: Nessun ordine impostato

en: No taxonomies available
it_IT: Nessuna tassonomia disponibile

en: None
it_IT: Nessuna

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
it_IT: Nota: solo le voci possono essere importate via CSV.

en: On Update
it_IT: All'aggiornamento

en: Only include the entries the current user created
it_IT: Includi solo le voci create dall'utente corrente

en: Option 1
it_IT: Opzione 1

en: Option 2
it_IT: Opzione 2

en: Option order
it_IT: Ordine opzione

en: Other
it_IT: Altro

en: Other - exclude country field
it_IT: Altro - escludi campo Paese

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page %d
it_IT: Pagina %d

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Parent Entry ID
it_IT: ID Voce-genitore

en: Passwords must include at least one lowercase letter
it_IT: Le password devono contenere almeno una lettera minuscola

en: Passwords must include at least one number
it_IT: Le password devono contenere almeno un numero

en: Passwords must include at least one uppercase letter
it_IT: Le password devono contenere almeno una lettera maiuscola

en: Passwords require at least 8 characters
it_IT: Le password devono essere lunghe almeno 8 caratteri

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pie
it_IT: Torta

en: Please enter a license number
it_IT: Inserisci un numero di licenza

en: Post
it_IT: Articolo

en: Post Content
it_IT: Contenuto articolo

en: Post Date
it_IT: Data articolo

en: Post ID
it_IT: ID articolo

en: Post Meta
it_IT: Metadati articolo

en: Post Password
it_IT: Password articolo

en: Post Status
it_IT: Stato articolo

en: Post Title
it_IT: Titolo articolo

en: Post Type
it_IT: Tipo articolo

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Button Text
it_IT: Testo Pulsante precedente

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Previously Submitted Message
it_IT: Messaggio inviato precedentemente

en: Progress Bars &amp; Rootline
it_IT: Barra di avanzamento &amp; Rootline

en: Protect all files uploaded in this form
it_IT: Proteggi tutti i file caricati in questo modulo

en: Radio Buttons
it_IT: Pulsanti radio

en: Range
it_IT: Intervallo

en: Redirect to URL
it_IT: Reindirizzamento all'URL

en: Register
it_IT: Registra

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove HTML
it_IT: Rimuovi HTML

en: Remove Label
it_IT: Rimuovi etichetta

en: Remove Links
it_IT: Rimuovi link

en: Remove all HTML added into your form before display
it_IT: RImuovi tutto l'HTML aggiunto nel modulo prima di essere visualizzato

en: Remove file
it_IT: Rimuovi file

en: Removes the automatic links to category pages
it_IT: Rimuove i collegamenti automatici alle pagine di categoria

en: Repeat Layout
it_IT: Ripeti layout

en: Repeat Limit
it_IT: Ripeti limite

en: Repeat Links
it_IT: Ripeti link

en: Repeatable Section
it_IT: Sezione ripetibile

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
it_IT: Sostituisci 'whatever' con il nome del parametro. In url.com?product=form, la variabile è 'product'. Nel tuo campo useresti [get param=product].

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
it_IT: Sostituisci 'whatever' con il nome del parametro. Per ottenere l'url della pagina corrente, utilizza [server param="REQUEST_URI"] nel tuo campo.

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
it_IT: Sostituisce tutte le entità HTML con una stringa URL sicura.

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
it_IT: Sostituisce gli spazi con trattini e trasforma tutto in minuscolo. Utilizzalo se aggiungi una classe o un ID HTML

en: Reports
it_IT: Report

en: Require a strong password
it_IT: Richiedi una password sicura

en: Resend Email Notifications
it_IT: Reinvia notifiche e-mail

en: Resent to %s
it_IT: Reinviato a %s

en: Resent to No one! You do not have permission
it_IT: Reinviato a nessuno! Non hai l'autorizzazione

en: Sanitize
it_IT: Sanificare

en: Sanitize URL
it_IT: Sanificare URL

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Draft
it_IT: Salva bozza

en: Save License
it_IT: Salva licenza

en: Save only the last 4 digits
it_IT: Salva solo le ultime 4 cifre

en: Saved Cookie
it_IT: Cookie salvato

en: Saved Draft
it_IT: Bozza salvata

en: Saved Value
it_IT: Valore salvato

en: Search
it_IT: Cerca

en: Section Fields
it_IT: Campi sezione

en: Select Form
it_IT: Seleziona modulo

en: Select a form and field:
it_IT: Seleziona un modulo e un campo

en: Select a form for your new entry.
it_IT: Seleziona un modulo per la tua nuova voce.

en: Select a report to view.
it_IT: Seleziona un rendiconto da visualizzare

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
it_IT: Seleziona una tassonomia nella scheda Azioni Modulo della Pagina impostazioni modulo.

en: Select a value to insert into the box below
it_IT: Selezionare un valore da inserire nella casella qui sotto

en: Send
it_IT: Invia

en: Send users to
it_IT: Invia utenti a

en: Server responded with %s code.
it_IT: Il server ha risposto con il codice %s.

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
it_IT: Imposta il limite delle dimensioni per ciascun file caricato. Le impostazioni del tuo server permettoni un massimo di %d MB.

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
it_IT: Imposta l'ordine per i valori nel tuo campo Lookup.

en: Show Entries Beneath Categories
it_IT: Mostra voci sotto categorie

en: Show Entry Counts
it_IT: Mostra conteggio voci

en: Show Message
it_IT: Mostra Messaggio

en: Show Only Category Name
it_IT: Mostra solo Nome categoria

en: Show Page Content
it_IT: Mostra il contenuto della pagina

en: Show Progress bar
it_IT: Mostra Barra di avanzamento

en: Show Rootline
it_IT: Mostra la rootline

en: Show form uploads
it_IT: Mostra caricamenti del modulo

en: Show image
it_IT: Mostra immagine

en: Show the saved value for fields with separate values.
it_IT: Mostra il valore salvato per i campi con i valori separati.

en: Single Entry
it_IT: Voce singola

en: Single Line Text
it_IT: Testo riga singola

en: Site Name
it_IT: Nome sito

en: Site URL
it_IT: URL sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Sorry, this file type is not permitted.
it_IT: Spiacente, questo tipo di file non è permesso.

en: Specify allowed types
it_IT: Specifica i tipi consentiti

en: State/Province
it_IT: Stato/Provincia

en: Status
it_IT: Stato

en: Style
it_IT: Stile

en: Styles
it_IT: Stili

en: Submissions
it_IT: Invii

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit Button Alignment
it_IT: Allineamento Pulsante invio

en: Submit the form without refreshing the page.
it_IT: Invia il modulo senza ricaricare la pagina.

en: Submit this form with AJAX
it_IT: Invia il modulo con AJAX

en: Table
it_IT: Tabella

en: Taxonomies/Categories
it_IT: Tassonomie/Categorie

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Campo paragrafo

en: Text Color
it_IT: Colore testo

en: Text color
it_IT: Colore testo

en: Text links
it_IT: Link testuali

en: Text links with icons
it_IT: Link testuali con icone

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
it_IT: Qesto file è troppo grande. Deve essere inferiore a %sMB.

en: The ID of the page to link to
it_IT: L'ID della pagina a cui collegarsi

en: The ID of the page with the search results
it_IT: L'ID della pagina con i risultati della ricerca

en: The content shown on your single post page. If nothing is entered here, the regular post content will be used.
it_IT: Il contenuto che viene mostrato nella pagina del singolo articolo. Se qui non viene inserito nulla, verrà utilizzato il normale contenuto dell'articolo.

en: The default message seen when after an entry is updated.
it_IT: Il messaggio predefinito che viene visualizzato dopo che una voce viene aggiornata.

en: The entered values do not match
it_IT: I valori inseriti non corrispondono

en: The entry in the back-end
it_IT: La voce nel back-end

en: The label on the submit button when editing and entry.
it_IT: L'etichetta sul pulsante di invio durante la modifica e l'invio.

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
it_IT: Il messaggio che viene visualizzato quando un utente tenta di inviare un modulo per una seconda volta se gli invii sono limitati.

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando un utente che non ha effettuato l'accesso vede un modulo che solo gli utenti registrati possono inoltrare.

en: The number of entries
it_IT: Il numero di voci

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
it_IT: Lo stile per il calendario campo data. Alcuni utenti potrebbero utilizzare questo css anche su altre pagine, diverse da quelle che includono un campo data.

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
it_IT: Non ci sono campi corrispondenti. Verifica lo shortcode formresults per essere sicuro di stare usando gli ID corretti del modulo e dei campi.

en: There was a %1$s error: %2$s
it_IT: C'è stato un %1$s errore: %2$s

en: There was a problem duplicating that entry
it_IT: C'è stato un problema nella duplicazione della voce

en: There was an error deleting that entry
it_IT: Si è verificato un errore nel cancellare questa voce

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
it_IT: Questi pulsanti sono solo a scopo illustrativo. Nel modulo saranno funzionanti.

en: Thickness
it_IT: Spessore

en: This data is dynamic on change
it_IT: Questo dato è dinamico in base alla modifica

en: This field is invalid
it_IT: Questo campo non è valido

en: This value is invalid
it_IT: Questo valore non è valido

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Time Ago
it_IT: Tempo fa

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Field
it_IT: Campo Titolo

en: Title font name
it_IT: Dimensioni font del titolo

en: Title font size
it_IT: Dimensioni font del titolo

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
it_IT: Per impostare un nuovo tipo di campo personalizzato, installa e configura un plugin come 'Custom Post Tipy UI', poi torna a questa pagina per selezionare il nuovo tipo di post personalizzato.

en: Top Margin
it_IT: Margine superiore

en: Total
it_IT: Totale

en: Truncate
it_IT: Tronca

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
it_IT: Tronca il testo con un link per vedere di più. Se si utilizza Entrambi (dinamico), il link punta alla pagina dei dettagli. Altrimenti, verrà mostrato sul posto.

en: URL parameter (?entry=5)
it_IT: Paremetro URL (?voce=5)

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
it_IT: Non è possibile scrivere in %s per proteggere i tuoi caricamenti.

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Button
it_IT: Pulsante aggiorna

en: Update Button Text
it_IT: Testo Pulsante aggiorna

en: Updated At
it_IT: Aggiornato a

en: Updated at
it_IT: Aggiornato a

en: Updated by
it_IT: Aggiornato da

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
it_IT: Carica il tuo file XML o CSV Formidable per importare moduli, voci, e viste in questo sito. Nota: Se la chiave importata dal modulo /voci/visualizza e data di creazione corrispondono a un articolo sul vostro sito, tale elemento verrà aggiornato. Non è possibile annullare questa azione.

en: Uploading Files. Please Wait.
it_IT: Caricamento dei file. Attendere...

en: Use Content from Page
it_IT: Utilizzare Contenuto da pagina

en: Use Formidable styling
it_IT: Usa stile Formidable

en: Use RTL format
it_IT: Usa formato RTL

en: Use a single field
it_IT: Usa un campo singolo

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
it_IT: Utilizza anni a quattro cifre oppure +/- anni per renderlo dinamico. Ad esempio, utilizza -5 per l'anno di inizio e +5 per l'anno finale.

en: Use separate values
it_IT: Utilizza valori separati

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
it_IT: Utilizza questa licenza per attivare Formidable Pro a livello di sito

en: Use this menu name site-wide
it_IT: Utilizzare questo nome del menu per tutto il sito

en: User ID
it_IT: ID Utente

en: User IP
it_IT: IP utente

en: User Meta
it_IT: Meta utente

en: User Role
it_IT: Ruolo utente

en: Value
it_IT: Valore

en: View
it_IT: Visualizza

en: View all posts filed under %s
it_IT: Visualizza tutti gli articoli archiviati in %s

en: View only
it_IT: Solo visualizzazione

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
it_IT: Le visualizzazioni con formato "Entrambi (Dinamico)" verranno mostrate qui.

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Weight
it_IT: Peso

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Year
it_IT: Anno

en: Year Range
it_IT: Intervallo anni

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
it_IT: Nello shortcode mancano delle opzioni. field_id è obbligatorio.

en: You are trying to access an entry that does not exist.
it_IT: Stai cercando di accedere ad una voce che non esiste.

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
it_IT: Nessun campi sono stati aggiunti al modulo. %1$sTorna indietro%2$s e aggiungine qualcuno.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
it_IT: C'è stato un errore HTTP nella connessione alle API di Formidable Forms

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
it_IT: C'è stato un errore nel comunicare con le API di Formidable Forms. %1$sFai clic qui%2$s per ulteriori informazioni.

en: You have already submitted that form
it_IT: Hai già inviato questo modulo

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
it_IT: Devi includere l'ID o la Chiave del campo nello shortcode del grafico.

en: Your Formidable Pro License was Invalid
it_IT: La tua licenza di Formidable Pro non era valida

en: Your License Key was invalid
it_IT: La tua chiave di licenza non è valida

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
it_IT: Il tuo browser non supporta il caricamento file "drag and drop".

en: Your draft has been saved.
it_IT: La tua bozza è stata salvata.

en: Your entry was successfully deleted
it_IT: La tua voce è stata eliminata con successo

en: Your styling settings have been deleted.
it_IT: Le tue impostazioni di stile sono state eliminate.

en: Your submission was successfully saved.
it_IT: Il tuo invio è stato salvato con successo.

en: Zip/Postal
it_IT: CAP

en: all
it_IT: tutto

en: any
it_IT: uno qualunque

en: bottom
it_IT: in basso

en: dashed
it_IT: tratteggiato

en: default
it_IT: predefinito

en: dotted
it_IT: punteggiato

en: double
it_IT: doppio

en: ends with
it_IT: finisce con

en: equal to
it_IT: uguale a

en: expired
it_IT: scaduta

en: greater than
it_IT: maggiore di

en: greater than or equal to
it_IT: maggiore di o uguale a

en: hours
it_IT: ore

en: invalid
it_IT: non valida

en: is invalid
it_IT: non è valido

en: last updated
it_IT: ultimo aggiornamento

en: left
it_IT: sinistra

en: less than
it_IT: minore di

en: less than or equal to
it_IT: minore di o uguale a

en: like
it_IT: come

en: no one
it_IT: nessuno

en: not like
it_IT: non è come

en: of the following match
it_IT: (de)i seguenti campi corrispondono

en: right
it_IT: destra

en: show a single time dropdown
it_IT: mostra campo a discesa orario singolo

en: solid
it_IT: solido

en: starts with
it_IT: inizia con

en: this action if
it_IT: questa azione se

en: this notification if
it_IT: questa notifica se

en: this post if
it_IT: questo articolo se

en: top
it_IT: in alto

en: updated at
it_IT: aggiornato alle

en: updated by
it_IT: aggiornato da

en: user if
it_IT: utente se
